1. Časť  “Perla indického oceánu – Srí Lanka”

Naša cesta na Maledivy sa z celku naplánovala sama za pochodu, vďaka mojim rodičom – cestovateľom, ktorí už dávnejšie plánovali zopakovať si dovolenku na Srí Lanke, len tentokrát si ju chceli obohatiť návštevou skutočného raja na zemi a tým sú ostrovy Maledivy.

Každá cesta bez CK začína kúpov výhodnej letenky a tu sme začali tiež my.

Už sa stáva pravidlom, že letenky do exotických krajín, či už je to smer Ázia alebo Amerika sa oplatia nakupovať vždy s určitým predstihom. Tentokrát to bolo 4 mesiace pred odletom.

Zvýhodnenú letenku sme si kupovali od pelikánu v cene 560 eur Viedeň – Colombo (Srí Lanka) a leteli cez spoločnosť Emirates, Airbusom 380A ( v ponuke lietadiel jedno z najväčších) let bol skvelý, bol perfektne prepojený s prestupom v Dubaji, kde sme na prestup mali 3 hodiny, čo je ideálny čas pre kontroly, taktiež sme nemuseli dlho čakať alebo bežať v strese k správnemu gatu.

Na Srí Lanke sme strávili krásny týždeň. Hneď po prílete sme sa presunuli z Colomba na juh krajiny. Čo sa týka čistoty mora, južné pláže sú s tými severnými neporovnateľné.

So srdcom milovníka zvierat a vegetariánskej kuchyne mi táto krajina učarovala hneď, mala som pocit, že v každej srílanskej kuchyni som doma.

Na Srí Lanke majú kravu za posvätnú, čiže hovädzie mäso sa tu skoro vôbec neje, všade naokolo ste mohli cítiť exotické vôňe nezvyčajných pokrmov, hlavne všetkých druhov korenia! A to ovocie! Prvýkrát som mala možnosť ochutnať asi 6 druhov banánov a dovtedy som netušila, že existuje aj sladké avokádo.

Netrvalo dlho a človek hneď vedel, že sa nachádza v krajine uzdravenia.

Yóga, meditácia, vegánske a vegetariánske reštaurácie a všade milí ľuďia – to bol jednoducho raj pre dušu!

2764.png

Curry.jpg

Ubytovanie a transfer z letiska sme mali zabezpečené už vopred od chlapca, s ktorým sa moji rodičia skamarátili, keď tu boli naposledy. Žiaľ ubytovanie, ktoré nám našiel nebolo podľa našich predstáv ( odstrihol nás od všetkého diania a vstup do mora bol katastrofálny ) a preto sme ani nezložili kufre a ihneď  sme hľadali niečo iné cez booking.com. Na poslednú chvíľu nájsť niečo voľné a výhodné, ešte k tomu počas hlavnej sezóny nieje nič jednoduché, ale tiež nie nemožné. Boli sme v meste Mirissa, ktoré bolo turistami obľubené, popri hľadaní na webe sme absolvovali s miestnymi zopár obhliadok apartmánov, ale v žiadnom z nich sme necítili potrebné množstvo pohody a ceny boli prehnané. Nakoniec sa nám podarilo booknut si dve izby na pohľad milom mieste vo vedľajšom meste Unawatuna. Hotel sa volá “Zimmer Rest” a nachádza sa priamo v Unawatune neďaleko pláže.

Prišli sme tam  poobedných hodinách a bolo tam viac ľudi, úplne sme sa stratili v tom, kto tam je správca, kto majiteľ a kto len príbuzný na návšteve. Každopádne tvrdili nám, že už 2 voľné izby nemajú, čiže  ide o chybu ľudského faktoru v rezervačnom systéme. Boli sme už, unavení, hladní, potrebovali sme sa súrne zložiť a zmyť zo seba ten strach a znechutenie so začiatkom dovolenky.

Navyše na tomto mieste sa nám veľmi páčilo, ráno sa tu meditovalo, cvičíla sa tu yóga a ešte k tomu správca domu – lektor yógy tu mal dve malé šteniatka, ktoré rozveselovali všetkých hosti a dotvárali tomuto komplexu veľmi priateľskú atmosféru. 

Yoga_ZimmerRest.jpg

Sedeli sme tam na terase a nevládali sme sa nechať odbiť oďmietnutím, veľmi rýchlo pochopili čo potrebujeme, preto jediné čo nám mohli ponúknuť bola posledná izba v dome, ktorá pôsobila ako izba pre zamestnanca, otvoril si do nej dvere rovno do postele. 😀

Druhú izbu nám ponúkli v druhom hoteli, ktorí vlastnili, ale bol tak o 1 km ďalej od tohto, naše sily nám nedávali inú možnosť ako prijať túto ponuku, rodičia ostali a my s priateľom sme 2 noci ostali v druhom, za to nám potom pridelili jednu z najkrajších izieb tzv. monkey room, kde ste okrem toho, že ste sa ráno prebúdzali do meditačnej hudby mohli sledovať aj opice, ktorých domovom boli okolité porasty.

Na Srí Lanke je okrem jedla, veľmi lacná aj doprava, dokážete sa prepraviť z miesta na druhé za pár korun, len sa o cene bavte vždy predom, ale v žiadnom prípade predom neplaťte.

Jedna z najlacnejších prepráv sú jednoznačne vlaky!

Okrem diaľničného prepojenia severu s juhom Srí Lanka má prekvapivo tiež dobrú železničnú sieť a na jej území je mnoho úsekov, ktoré sa oplatí vidieť z vozňa vlaku.

Na druhom mieste sú potom tie vtipné minivozy na troch kolesách, nazývané inak aj Tuk-tuk.

Tie sme teda pravidelne využívali, keď sme si chceli ísť niečo nakúpiť do okolitého supermarketu.

Aby som sa o Srí Lanke moc nerozspisovala, napíšem Vám len na záver, že je to krajina, ktorú sa oplatí vidieť, plná ľudí, ktorých je skvelé spoznať, obklopená jedlom, ktoré vaše telo túži ochutnať.

merrychristmas.jpg

A  k tomuto záveru Vám prikladám zopár tipov pre Vás.

Vyhýbajte sa lákaniu miestnymi, ktorí Vám chcú odporučiť zdravé produkty a zavedú Vás do Spice Garden – Určite ponúkajú širokú škálu nielen zdravých, ale aj kvalitných produktov. Žiaľ väčšinou sú tieto produkty predražené, pritom rovnakú kvalitu produktov nájdete aj v bežných lekárniach a čo sa týka korení tiež v supermarketoch.

Ak vám záleží na zdraví srílanská lekáreň by mala byť pre Vás povinná zástavka pred odletom domov, povedzte čo vás alebo vašich príbuznych trápi a oni Vám poradia, čo si vziať a ako to používať ( doplnky,  vitamíny, krémy ) A to Vám vopred hovorím s ayuverdskou medicínou nemôžete byť nespokojní.

Od spoločnosti SIDDHALEPA určite nezabudnite na tieto dva produkty. Ide o Ayuverdskú masť, ktorá ma zachraňuje pri nádche, bolesti hlavy, ale inak okrem toho má široké spektrum využitia, ako napr. pri bolestiach kĺbov, menštruačných bolestiach, dýchacích ťažkostiach a mnohých ďalších problémoch. Je to taká malá zázračná mastička. V ČR sa jej cena pohybuje od 150 -300 Kč. Na Srí Lanke ju kúpite do 50 Kč.